Yüksek kaloriler hakkında bilmeniz gerekenler

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Yüksek kaloriler hakkında bilmeniz gerekenler bu makalemizdedir.

Basitçe söylemek gerekirse, yüksek kaloriler, besin değeri çok az olan veya hiç olmayan yiyecek veya içeceklerden gelen kalorilerdir.

Birçok yaygın yüksek kalori kaynağı vardır . İnsanlar, sağlıklı kalmak ve ideal kilo aralığında , bu yiyecekleri ve içecekleri diyetlerinden sınırlamayı veya elemeyi seçebilirler .

Çocukların yüksek kalorileri sınırlandırmasına yardımcı olmak, gelecekte sağlıklı bir yaşam için onları ayarlayabilir. Ayrıca, enerjilerini stabilize etmeye ve ruh hali değişimlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek kalorilerden kaçınmak veya sınırlandırmak, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzına doğru atılan basit bir adımdır.

Kalori nedir?

Kaloriler, yanıp sönmeden koşuya kadar her türlü harekete izin veren vücuda güç sağlayan enerji birimidir.

Kaloriler enerji birimidir. Bilimsel olarak, bir gram kalori (cal), 1 gram (g) suyu 1 ° C yükseltmek için gereken enerji miktarıdır.

Bilimsel bir bakış açısıyla, tipik olarak “kalori” olarak adlandırılan aslında bir kilogram kaloridir (kCal). Bu, gıdalardaki enerjiyi ölçmek için kullanılan büyük kaloriye eşit binlerce “küçük kaloriden” oluşan bir enerji birimidir.

Kaloriler diyetin önemli bir parçasıdır. Vücudun nefes alma veya göz kırpma gibi en basit işleri yapmak için kalori yakması gerekir. Fiziksel egzersiz karışıma atıldığında, sağlıklı kalmak ve uyanık olmak için daha fazla kalori gerekir.

Bir kişinin her gün ihtiyaç duyduğu kalori miktarı büyük ölçüde değişebilir. Çoğu öneri günde 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Ancak, bu sayı kişiye ve alışkanlıklarına bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Yüksek kaloriler nedir?

İşlenmiş gıdalar ve şekerli yüksek gıdalar genellikle “yüksek kaloriler” olarak kabul edilir.

Yüksek kaloriler, yüksek kalorili değeri olan fakat az besin değeri olan yiyeceklerde bulunur.

Bu, vücudun gıdaları enerji için kullanabileceği, ancak güçlü ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besin ve minerallerin çok azının sağlanacağı anlamına gelir. Kalan kaloriler yağ şeklinde depolanacaktır.

Yüksek kaloriler tipik olarak üç kategoriye ayrılır:

 • şeker
 • katı yağ
 • alkol

En yaygın yüksek kalori kaynakları yüksek oranda işlenmiş veya rafine edilmiş gıdalardır. Bu yiyecekler genellikle yüksek miktarda yağ ve şeker veya başka karbonhidratlar içerir . En hızlı yiyecekleri, işlenmiş atıştırmalıkları ve kek, kurabiye, dondurma ve şekerleme gibi tatlıları içerir.

Şeker

Şeker en yaygın kalori türlerinden biri olarak kabul edilir. Bulunan:

 • alkolsüz içecekler
 • meyve içecekleri
 • pişmiş ürünler
 • çeşniler
 • Günlük Ürünler
 • işlenmiş gıdalar
 • Fast food

Diyete şeker eklemek, başka hiçbir besin maddesi eklemeden enerji verir. Bu, vücudun bu kalorilerle yapabileceği çok az olduğu anlamına gelir, ancak bunları kullanın veya yağ olarak depolayın.

Yağlar

Birçok yağ, vücuda birkaç ek besin sağladıklarından, yüksek kaloriler olarak kabul edilir.

Yüksek kalorili yağlar tipik olarak oda sıcaklığında katı olan ve ayrıca doymuş yağ olarak da adlandırılan yağlardır.

Aşırı yağlar şurada bulunur veya eklenir:

 • kekler ve turtalar
 • kurabiye, kek ve bisküvi
 • cips ve kraker
 • fast food ve çıkar
 • Pizza
 • tam yağlı süt

Sağlıklı yağların dengeli bir diyetin önemli bir parçası olduğu doğrudur. Sağlıklı yağlar arasında avokado, fındık ve tohumlar ve zeytinyağı bulunur.

Bununla birlikte, özellikle doymuş ve trans yağlardan gelen aşırı yağ içeriği, yaşamı sürdürmek için gerekli yapı taşlarının çok azını sağlarken gereksiz kalori ekler.

Alkollü içecekler

Yüksek kalorilerin çoğunlukla işlenmiş gıdalardan ve tatlılardan geldiği düşünülür, ancak alkol alarak birçok ekstra kalori elde edilebilir.

Bira, genellikle karbonhidrat bakımından zengin ve çok az miktarda bulunan, tahıl bazlı bir alkollü içecektir. Bu hızla diyete gereksiz kalori ekleyebilir.

Karışık içecekler genellikle hepsi aşırı şeker içeren şuruplar, meyve içecekleri veya içecek karışımları ile yapılır. Şarap aynı zamanda yüksek bir şeker içeriğine sahiptir.

Yüksek kalorilerden kaçınma

Yemekleri önceden planlamak ve mevcut atıştırmalıkların besleyici olmasını sağlamak, bir diyetteki yüksek kalori miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek kalorileri sınırlamak, diyetteki değişiklik kadar basit olabilir. Çok işlenmiş bir diyetten uzaklaşmak birçok insanın kilo vermesine veya sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı oldu.

Çocukların bu geçişi yapmalarına yardımcı olmak, gelecekte daha sağlıklı seçimlere yol açabilir.

Yükek kalorileri ortadan kaldırmak veya sınırlamak, daha besleyici içerikli yiyecekler yemekten başlar. Bunlar, kalori içeriğine kıyasla çok fazla besin ya da mineral sağlayan yiyeceklerdir. Genel olarak, meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve yağsız proteinler diğer gıda seçeneklerinden daha besleyicidir.

Hem yüksek kalorilerden kaçınmak hem de daha sağlıklı bir yaşam tarzı hedeflemek isteyen hem yetişkinler hem de çocuklar için yararlı olabilecek bazı basit adımlar vardır.

İşlenmiş gıdaları kesin

Bazı insanlar için, yüksek kalori alımını azaltmak, işlenmiş gıdaları kesmek kadar basit olabilir. Paketlenmiş yiyecekler ve fast-food tipik olarak işlenir ve besin değerleriyle karşılaştırıldığında yüksek kalorili içeriğe sahiptir.

Sağlıklı yaşam tarzı hedeflerine ulaşmanın basit bir yolu, işlenmiş gıdaları kesmek ve bunları ev yapımı seçeneklerle değiştirmek. Her hafta evde yemek pişirmek için çeşitli yemekler planlamak bunu uzun süreli bir alışkanlığa dönüştürebilir.

Besin aramak

Ayrıca alışveriş yaparken belirli besinler açısından zengin yiyecekleri aktif olarak aramaya yardımcı olabilir. Bu, bir kişinin genel olarak gıdaya yaklaşımını değiştirmesine yardımcı olabilir.

Yiyecek alışverişi sırasında dikkat edilmesi gereken en temel besinlerden bazıları şunlardır:

 • amino asitler
 • lif
 • antioksidanlar
 • vitaminler , örneğin, A vitamini, B vitaminleri veya vitamin C,
 • kalsiyum , magnezyum ve potasyum gibi mineraller

Yemekleri önceden planlayın

Yemek planlama aynı zamanda bir kişinin yüksek kalorilerden kaçınmasına yardımcı olabilir. Her öğün yemek yapmak için her gün boş zaman olmayabilirken, çoğu insan haftada bir gün evlerinde yemeklerini planlamak ve yemek pişirmek için bulabilir.

Her öğün için sağlıklı bir seçenek hazırlamak, gereksiz atıştırmalıklardan ve yüksek kalorili yiyeceklerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İçme alışkanlıklarını değiştirin

İçecek seçimlerinde birçok yüksek kalori bulunur. Şekerli çay ve kahve , alkolsüz içecekler ve meyve bazlı içecekler diyetinize şaşırtıcı miktarda kalori ekleyebilir. Bunları su, şekersiz çay veya kahveyi su ile değiştirmek düzenli olarak boş kalorileri kesebilir.

Bu aynı zamanda alkol alımının azaltılması anlamına da gelebilir. Düzenli olarak alkollü içecekler içmek, diyetinize birçok gereksiz kalori ekleyebilir.

Alkollü içecek miktarını sınırlamak ya da tamamen ortadan kaldırmak, bazı kişilerin yüksek kalori alımını azaltmasına ve genel sağlıklarını iyileştirmesine yardımcı olabilir.

Elinizde besleyici atıştırmalıklar var

Yüksek kalorili atıştırmalıklardan kaçınmanın bir başka harika yolu da vaktinden önce hazırlanmak ve besin bakımından zengin atıştırmalıklar satın almak veya yapmaktır. Bu şekilde, bir açlık özlemi başladığında, daha besleyici bir seçenek hazırdır.

Tuzlu atıştırmalıklar için ev yapımı sebze cipsleri veya birkaç tuzlu kuruyemiş standart patates cipslerinden daha iyi seçeneklerdir.

Özetle

Sağlıklı bir diyet günlük bir alışkanlık olabilir. Bir insanın her gün yediği yüksek kalori miktarını sınırlandırmak, ideal kilolarını korumalarına ve zaman içinde sağlık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Yüksek kalorileri besleyici gıdalar ve nemlendirici, şekersiz içecekler ile değiştirmek, kişinin genel sağlık ve iyiliğine katkıda bulunabilir.

Çocuklara yüksek kalorilerden kaçınmaları öğretmek, onların daha sonra yaşamda kendi besleyici yiyeceklerini seçmelerine yardımcı olacaktır..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular