Yüz Tüylerinden Kurtulmak İçin İpuçları

0
273

Hiç bir olaydan hemen önce veya dışarı çıkarken yüzünüzde istenmeyen tüyleri fark etme sıkıntısı yaşadınız mı?

En çok ihtiyaç duymadan hemen önce kendimize güvenimizi artırabilecek daha kötü bir şey yoktur. Her yaştan birçok kadın aynı problemi yaşıyor ve sonuçta bu kılları almak için hemen epilasyona yönelir. Ancak bu yöntemlerden herhangi birini denediyseniz, yüzünüzü şişmiş veya kırmızı gösterebileceğinden tam bir çözüm değildir.

Ama şükür ki, bu istenmeyen sakaldan tamamen kurtulmanıza yardımcı olabilecek ev ilaçları tamamen doğal ve kalıcı çözümler var.

Bu yöntemlerin çalışması daha uzun sürebilir, ancak çözüm tamamen organik ve uzun ömürlüdür. En iyi yanı, bu malzemelerin çoğunun mutfağınızda bulunabilmesidir.

Sakalın çıkarılmasıyla ilgilenen bu ev ilaçlarına başlamadan önce, sakalın bazı nedenlerine bir göz atalım.

Yüz kıllarına Ne Sebep Olur?

Yukarıda belirtildiği gibi, tüm kadınlar genellikle çok ince ve açık renkli yüz tüylerine sahiptir. Sorun, kıl büyümesi normalden fazla olduğunda ve kalın, anız veya çok koyu renkli olarak ortaya çıktığında ortaya çıkar.

Yüzünüzde istenmeyen aşırı kılların büyümesi ‘Hirsutizm’ olarak bilinir. Hirsutizmle uğraşırken, yüzünüzdeki saçların büyümesi daha sıklaşır ve dokusu erkeklerin sakalları gibi olur.

Sakalların büyümesi aşağıdaki nedenlerden dolayı olur:

1. Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu (PCOS) kadınlarda görülen hormonal bir hastalıktır. Normalde belirsiz adet döngülerine odaklanır, ancak saç büyümenizi, sağlığınızı ve cildinizi de etkiler.

Polikistik over sendromunda (PCOS), androjen (erkek hormonları) üretimi artar, bu da östrojenin (kadın hormonu) çalışmasını zorlaştırır. Vücudunuz ayrıca insüline cevap vermeyi durdurabilir ve daha az progesteron (yumurtalıklarda üretilen bir hormon) üretebilir.

Bütün bunlar birlikte aşırı istenmeyen yüz ve vücut tüylerinin büyümesine neden olur.

2. Tiroid Bozukluğu

Tiroid, vücudunuzla çok garip bir şekilde karışan çok karmaşık bir hastalıktır. Normalde boynunuzda bulunan tiroid bezine yöneliktir.

Hipotiroidizm ve Hipertiroidizm olarak adlandırılan iki tip tiroid vardır.

Tiroid semptomları, hangi tiroid türünden etkilendiğinize bağlı olarak değişebilir. Saç dökülmesi, istenmeyen yüz kılı büyümesi, kilo kaybı, kilo alımı, boyunda şişme, hastalar tarafından bildirilen yaygın semptomlardan bazılarıdır.

3. Halen doktor tarafından tanımlanmayan, altta yatan başka herhangi bir hastalık ve sağlık durumu.

İstenmeyen Yüz kılları İçin Ev Çözümleri ve İpuçları

Artık yüzünüzde aşırı istenmeyen kıl büyümesinin olası nedenlerini anladığımıza göre.Yüzdeki kıllardan kurtulmada faydalı olabilecek bazı ev ilaçlarına bakalım.

Ev ilaçları çağlar boyunca etkinliğini çok dikkat çekici ve başarılı bir şekilde kanıtlamıştır. Eski günlerden beri insanlar cilt, saç veya sağlık sorunlarını tedavi etmek için her zaman doğal organik bileşenler kullanmaktadır. Ev ilaçlarının değerini koruduğu ve hala çok kullanımda olduğu harika bir şey.

İstenmeyen aşırı kıllardan kurtulmak için doğal organik içeriklerle yapılan ev ilaçları ile başlayalım.

NOT: Ev ilaçlarının neredeyse hiçbir zaman yan etkisi yoktur, ancak yüzünüze uygulamadan önce kolunuzda yaptığınızdan emin olun. Bunun nedeni, yüzünüzdeki cildin biraz hassas olması ve farklı tepki verebilmesidir; Bu nedenle, denemeden ve yan etkiler almadan önce çareyi onaylamak daha iyidir.

1. Portakal Kabuğu, Limon Kabuğu ve Zeytinyağı

Portakal ve Limon doğada asidiktir ve yüzünüz için mükemmel görevi görür. Ölü cilt hücreleriyle uğraşırken cildinizin PH seviyesini korumaya çalışırlar ve ayrıca cildinizdeki bakterilerle savaşırlar. Ayrıca batık kıl oluşmasını önler ve yavaş yavaş sakaldan kurtulmaya yardımcı olur.

Gerekenler:

 • 2 yemek kaşığı. Portakal Kabuğu Tozu
 • 2 yemek kaşığı. Limon Kabuğu Tozu
 • 2 çay kaşığı. Zeytin yağı

Yöntem:

 1. Portakal Kabuğu Tozu 2 yemek kaşığı alın.2 yemek kaşığı Bir kase limon kabuğu tozu. 
 2. Zeytinyağını kaseye ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın.
 3. Batık veya istenmeyen tüyleri gördüğünüz yere yüzünüze uygulayın.
 4. 10 dakika bekletin.
 5. Temiz suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın.
 6. Haftada iki kez tekrarlayın.

2. Şeker, Limon ve Bal

Şeker her zaman doğal bir eksfoliye edici olarak bilinir. Cildinizi derinlemesine temizler, tıkanmış gözeneklerdeki kiri temizler ve ölü hücrelerden kurtulur. Limon ile cildinizi temizleyen ve daha parlak bir cilt tonu sağlayan asidik ve ağartma özelliklerine sahiptir. Balın bakterilerle savaşan antibakteriyel özellikleri vardır. Bu üçü, kıldan kurtulmaya yardımcı olan ve sonunda yüzünüzde istenmeyen saç büyümesini durduran harika bir yüz ovma yapar.

Gerekenler:

 • 1-2 yemek kaşığı. Toz şeker
 • 1 çay kaşığı. Bal
 • 2 çay kaşığı. Limon suyu

Yöntem:

 1. toz şeker 1-2 çorba kaşığı alın
 2. Bal ve limon suyunu kaseye ekleyin. Ovma benzeri bir macun oluşturana kadar karıştırın.
 3. Yüzünüze istenmeyen tüyler gördüğünüz yere uygulayın ve yüzünüzü ovmak için macunu dairesel hareketlerle ovalayın.
 4. Yaklaşık 2-3 dakika yapın.
 5. Ardından, temiz suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın.
 6. Daha iyi sonuçlar için haftada dört kez tekrarlayın.

3. Kayısı ve Bal

Kayısı, cildinizin tedavisinde yardımcı olan vitamin ve minerallerle dolu inanılmaz bir meyvedir. Kayısı, siyah noktaların giderilmesine, cildinizdeki kırışıklıkların azaltılmasına, cildinizin yatıştırılmasına ve size parlayan bir cilt sağlamaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bal ise gözeneklerinizi temizleyen ve cildinizi nemlendiren bir anti-bakteriyel ajan olarak çalışır.

Gerekenler:

 • 1 Kayısı
 • 2-3 çorba kaşığı. Bal

Yöntem:

 1. Kayısı alın ve yarı kaba bir hamur elde etmek için öğütün. Sonra, balı ekleyin.
 2. Yarı sıvı bir macun oluşturana kadar karıştırın.
 3. İstenmeyen saçları gördüğünüz yere yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekletin.
 4. Ardından, temiz suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın. Daha iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrarlayın.

4. Yumurta Beyazı ve yağ Kağıdı

Yumurta akı, gözeneklerinizi sıkılaştırmaya yardımcı olan, sarkık cildi önleyen ve ayrıca cildinizi nemlendiren bir protein olan albümin içerir. Yumurta akının yardımıyla cildinize yapışan kağıt mendil, bir soyma maskesi gibi davranır ve köklü saç köklerinin kökünden sökülmesine yardımcı olur ve istenmeyen yüz tüylerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Gerekenler:

 • 1 yumurta
 • 4-5 yağ kağıdı
 • Düz bir fırça

Yöntem:

 1. Yumurtayı kırın ve yumurta sarısını ve yumurta akını ayırın.
 2. Yumurtayı beyaz bir kaseye koyun. Şimdi doku kağıtlarını yüzünüze kolayca yapışmasına yardımcı olacak parçalar halinde yırtın.
 3. Fırçayı yumurta akına batırın ve yüzünüze fırçalayın. Şimdi cildinizin daha önce yumurta akını fırçaladığınız bir parça kağıt mendilini nazikçe yerleştirin. Fırçayı yumurta akına batırın ve tekrar doku kağıdının sıkıştığı yüzünüze fırçalayın. Tüm yüzünüz yumurta akı ile ıslatılmış kağıt mendille kaplanana kadar bu adımları tekrarlayın. 15 dakika bekletin. Doku kağıtlarını yavaşça cildinizden soymaya başlayın.
 4. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve cildinizi havluyla kurulayın.

5. Çemen ve Bal

Çemen, koyu lekeleri, kuru cildi azaltmaya yardımcı olan ve aynı zamanda cildinizi eksfoliye eden C vitamini ve K vitamini içerir. Peeling, saç köklerinin cildinizden çıkarılmasına yardımcı olur ve cildinizi pürüzsüz, temiz ve parlak hale getirir. Bal, yine harika bir bağlayıcı ajandır ve daha açık ve esnek bir cildin korunmasına yardımcı olur.

Gerekenler:

 • 4-5 yemek kaşığı. çemen tohumları
 • 2-3 çorba kaşığı. Bal

Yöntem:

 1. Çemen otu tohumlarını gece boyunca ıslatın, böylece şişer ve sabah kullanıma hazır hale gelirler.
 2. Şişmiş çemen tohumu alın ve ezin.
 3. Sonra, balı ekleyin.
 4. Bir karışım oluşturana kadar iyice karıştırın
 5. İstenmeyen saçları gördüğünüz yere yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekletin.
 6. Ardından, temiz suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın.
 7. Daha iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrarlayın.

6. Jelatin ve Süt

Jelatin, amino asitler içeren ve proteinlerle dolu süper bir üründür. Jelatin cildinizi içeriden gençleştirmeye yardımcı olur, parlayan cilde kavuşmaya yardımcı olur ve cildin elastikiyetini artırır. Süt, cildinizi yumuşak ve esnek hale getirmeye yardımcı olan nemlendirici bir maddedir. Jelatin, sütle birlikte, siyah noktaların, yüzünüzdeki küçük istenmeyen tüylerin giderilmesine yardımcı olan ve ölü cilt hücrelerini temizleyen ev yapımı bir yüz maskesi görevi görür.

Gerekenler:

 • 1-2 yemek kaşığı. Jelatin Tozu
 • 2-3 çorba kaşığı. Süt

Yöntem:

 1. Sütü orta ateşte ısıtın. (Kaynatmayın. Sadece ılık yapmak için ısıtın).
 2. Jelatin tozunu süte ekleyin. Tamamen eriyene kadar bekleyin. Her şeyi düzgün bir şekilde karıştırmak için karışımı karıştırın.
 3. Yüzünüze uygulamaya başlayın. 15-20 dakika bekletin.
 4. Tamamen kuruduktan sonra maskeyi yüzünüzden çıkarın.
 5. Ardından, kalan maskeyi yüzünüzden ılık suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın.
 6. Daha iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrarlayın.

7. Patates ve sarı Mercimek

sarı Mercimek demir açısından zengindir. Bu, kolajen üretimine yardımcı olur ve cildinizdeki elastikiyeti artırır. Patates harika bir B6 vitamini, C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Patates cildinizi iyileştirmeye yardımcı olur, cildinizi aydınlatır ve cildinizi içeriden pul pul dökür.

Gerekenler:

 • 4-5 yemek kaşığı. Siyah Mercimek
 • 2-3 çorba kaşığı. patates suyu

Yöntem:

 1. Sarı mercimekleri boyunca ıslatın, böylece şişer ve sabah kullanıma hazır hale gelirler.
 2. Şişmiş sarı mercimek ve ezin.
 3. Sonra patates suyunu ekleyin. (Patates suyunu orta boy bir patates rendeleyip rendelenmiş patates suyunu çıkarmak için sıkarak yapabilirsiniz).
 4. Macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın.
 5. İstenmeyen saçları gördüğünüz yere yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin.
 6. Ardından, temiz suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın.
 7. Daha hızlı sonuçlar için ayda dört kez tekrarlayın.

8. Arpa Tozu ve Süt

Arpa, çinko, vitaminler, proteinler, karbonhidratlar ve yağ yağlarının büyük bir kaynağı olarak kabul edilir. Arpa tıkanmış gözenekleri, gözeneklerde depolanan tüm kir, ölü deri hücreleri ve yağı temizleyerek temizler. Aynı zamanda cildinizi çok etkili bir şekilde nemlendirir ve cilt renginizi aydınlatır. Süt, B vitaminleri, alfa hidroksi asitler, kalsiyum içerir ve cildinizi esnek ve yumuşak hale getiren harika bir nemlendirici maddedir. Bu kombinasyon yüz tüylerinin giderilmesinde çok etkilidir.

Gerekenler:

 • 2-3 çorba kaşığı. Arpa Tozu
 • 4-5 çay kaşığı. Süt

Yöntem:

 1. Süte biraz arpa tozu ekleyin. (Süt ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı, oda sıcaklığı olmalıdır.)
 2. Tamamen eriyene kadar bekleyin. Her şeyi düzgün bir şekilde karıştırmak için karışımı karıştırın.
 3. Yüzünüze uygulamaya başlayın. 15-20 dakika bekletin.
 4. Tamamen kuruduktan sonra, maskeyi yüzünüzden ılık suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın.
 5. Daha iyi sonuçlar için haftada bir kez tekrarlayın.

9. Muz ve Yulaf Ezmesi

Muz potasyum ve çok sayıda vitamin açısından zengindir. Muzun cildinize uygulanması cildinize etkili bir şekilde fayda sağlar. Muz, yağ kontrolüne yardımcı olur ve sırayla yüzünüzdeki saç büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca şaşırtıcı yaşlanma karşıtı ve cilt sıkılaştırıcı faydaları vardır. Yulaf ezmesi, cildiniz için doğal bir ovma veya peeling maddesi görevi görürken her zaman çok etkili bir bileşen olmuştur. Cildinizin hasardan korunmasına ve cildinizin orijinal dokusunu korumasına yardımcı olan çok sayıda antioksidan özelliği vardır.

Gerekenler:

 • Yarım Muz (püresi) (muzu çatalla ezebilirsiniz)
 • 2-3 çorba kaşığı. Yulaf ezmesi.
 • 4-5 çay kaşığı. Süt

Yöntem:

 1. Püresi muz ve yulaf ezmesini bir kaseye ekleyin. Şimdi sütü ekleyin.
 2. Macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın
 3. Yüzünüze uygulayın ve cildinizi pul pul dökmek için dairesel hareketlerle ovun. (Bu aynı zamanda kan dolaşımını artırır)
 4. Ardından, ılık suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın. Daha iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrarlayın.

10. Nohut Un Maskesi

Nohut, çinko, manganez, potasyum, kalsiyum ve çeşitli proteinler için mükemmel bir kaynaktır. Nohut, cildinizin yüzeyindeki koyu lekeleri çıkarmak için mükemmeldir ve cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca cilt tonunuzu çok etkili bir şekilde aydınlatır ve aydınlatır. Bir yüz maskesi haline getirmek için nohut unu ile bağlayıcı bir ajan olarak gül suyu veya süt kullanabilirsiniz.

Gerekenler:

 • 2-3 çorba kaşığı. Nohut Unu
 • 4-5 çay kaşığı. Süt veya Gül Suyu (stok durumuna ve seçiminize bağlıdır)

Yöntem

 1. Nohut unu bir kaseye ekleyin. Şimdi sütü veya gül suyunu ekleyin.
 2. Macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın
 3. Yüzünüze veya istenmeyen sakal gördüğünüz herhangi bir yere uygulayın. 20 dakika bekletin.
 4. Ardından, soğuk suyla yıkayın ve yüzünüzü temiz ve taze bir havluyla kurulayın. Daha iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrarlayın.

Bununla birlikte, istenmeyen sakallardan kurtulmak için birçok farklı ev ilaçları sunan derlemenin sonuna geldik.

Son sözler

Bu ev ilaçları ile birlikte, daha olumlu ve daha hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını da takip etmelisiniz. Bazı ipuçları şunları içerir sağlıklı dengeli bir diyete sahip olmak ve abur cubur ve yağlı yiyeceklerin alımını azaltmak. İster inanın ister inanmayın, cildinizin tepki verme şekli midenizin işlevine çok şey borçludur. Bu yüzden ne yediğinize dikkat edin, cildiniz de benzer şekilde tepki verecektir. Sağlıklı bir mide size sağlıklı bir cilt verecektir. Düzenli egzersiz yapın ve formda kalın. Bir doktora gidin, altta yatan nedeni bulun ve doktorunuz tarafından reçete edilirse ilaç alın.

Sadece ev ilaçlarını denemekten memnun değilseniz, her zaman ekstra adıma gidebilir ve diğer epilasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ağda, diş açma, epilatör kullanma veya acısız ağda deneyebilirsiniz.

Güzellik merkezine gidip lazer epilasyonunu denemek isteyebilirsiniz. Bu yöntemleri denemek biraz daha pahalı olabilir, bu yöntemleri defalarca tekrarlamaya devam etmenizi gerektirebilir ve hatta yan etkileri olabilir. Başlangıçta cildiniz için en uygun doğal ev ilaçlarını denemenizi öneririz. Ev ilaçları cildinize karşı naziktir ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz.

Evet, istenmeyen kıllara sahip olmanın hayatınızdaki özgüven kepçesi olabileceğini ve hatta sizi son derece güvensiz hale getirebileceğini biliyoruz. Ama bize inanın; Yukarıda verilen ev ilaçlarını denemek, gerekli ipuçlarını takip etmek, doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları almak ve son olarak mutlu ve pozitif zihninizi korumak, güveninizi yeniden kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden her zaman, bedeninizi içeriden geliştirmeye yardımcı olan hayata karşı olumlu bir bakış açısı sergileyin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz