Zayıflama çayı: İşe yarıyor mu ? Sizin için kötü mü?

0
237

Zayıflama çayları genellikle kilo vermenin ve vücudu temizlemenin bir yolu olarak tanıtılır. Çayın sindirimi uyarması, metabolizmaya yardımcı olması ve bazı durumlarda vücuttan atılmasıdır.

Seçmek için birçok zayıflama çayı çeşidi vardır. Hepsi bir kişinin kilo verme arzusunu tatmin etmeye çalışır.Zayıflama çayı hakkında hızlı gerçekler:

  • Birçok zayıflama çayı vücudun detoksuna yardımcı olduğunu iddia edilir.
  • Siyah, beyaz, yeşil gibi çayların tümü düzenli olarak içildiğinde kanser ve diğer hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.
  • Zayıflama çayları zararlı olabilecek ilave içerikler içerir.
  • Herhangi bir zayıflama çayının uzun süreli kilo kaybını desteklemede etkili olduğuna dair meşru bir kanıt yoktur.

Türleri

Farklı lezzetler ve özelliklere sahip çeşitli zayıflama türleri mevcuttur.

Tipik zayıflama çayı türleri:

  • iştah bastırıcılar
  • yağ engelleyiciler
  • metabolizma arttırıcılar

Zayıflama çayıyla kilo vermenin ardındaki teori, doğal içeriklerin:

  • iştahı bastırmaya yardımcı olması
  • vücudun toksinleri serbest bırakmasına yardımcı olur
  • daha fazla kalori yakmaya yardımcı

Reklam verenler, bazı durumlarda anında kilo kaybı olduğu için kilo verme hızına odaklanır. Bununla birlikte, insanların yaşadığı kilo kaybının çoğu ya su kaybından ya da katı atık kaybından kaynaklanmaktadır.

Etkileri

Zayıflama çayın etkili olduğuna dair çok az kanıt vardır.

Kafein ve sinameki gibi bazı maddeler FDA tarafından farklı nedenlerle tanınırlar.

Kafein, kilo kaybı üzerinde büyük bir etkisi olmayan bir uyarıcı olarak tanınır. Benzer şekilde, sinameki kalın bağırsak tahrişine neden olan ve hafif bir müshil olarak kullanılabilen bir bileşen olarak tanınır.

Zayıflama çayıyla ilgili en olumlu eleştiriler, ürünü satan veya doğalcı bir yaşam tarzı sunan sitelerde bulunabilir. Bazıları yürütülen küçük çalışmalara işaret eder.

Bununla birlikte, zayıflama çayı kilo kaybına etki ettiği yönündeki iddiaları destekleyecek önemli bir kanıt eksikliği vardır.

Sağlık kaygıları

Zayıflama çayı kullanmayı düşünenlerin bilmesi gereken bazı sağlık kaygıları var.

Her ne kadar çoğu bileşen iyi huylu olsa da, bazı insanlarda ciddi yan etkilere neden olabilecek bazı maddeler vardır.

Artan metabolizma

Birçok zayıflama çayı metabolizmayı arttırdığını iddia eder, ancak zayıflama çayında bulunan katkı maddeleri ile ilgili araştırmalar çok sınırlıdır.

Zayıflama çayında görülen herhangi bir yarar, ilave “zayıflama” terkip maddelerinin değil, çayın kendisinin bir sonucudur.

Güvenli alternatifler

Zayıflama çayı yapan şirketler, işe yarayan veya çabuk kilo vermek isteyen bir çözüm bulmak için çaresiz kalan insanları hedef alır.

Çoğu durumda, zayıflama çaylarının plasebo etkisi ya da hafif kilo kaybını takiben daha sonra hızlı kilo alımından daha fazlasını yapması pek mümkün değildir .

Diğer durumlarda, zayıflama çayı aslında zararlı olabilir.

Bununla birlikte, ilave “zayıflama” maddesi içermeyen çaylar, çay severler için harika bir çözüm sunar ve bazı mükemmel sağlık yararları sağlayabilir.

Sağlık çalışanlarının çoğu kilo vermenin öncelikle diyet, egzersiz, çevre ve kalori tüketimini azaltmasından etkilendiği konusunda hemfikirdir.

Zayıflama çayı veya diğer diyet veya egzersiz değişikliklerine başlamadan önce, insanlar doktorlarına danışmalıdır.

Tamamlayıcı olarak içermesi gereken egzersiz ve diyet değişikliklerinin uygun bir kombinasyonu ile güvenli kilo kaybı sağlanabilir.

Egzersiz

Çoğu insan haftada birkaç kez güvenle egzersiz yapabilir. Birçoğu kardiyoya odaklanmasına rağmen, inşaat gücü yağ azaltmanın önemli bir parçasıdır.

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce kişinin fiziksel sınırlarını bilmesi önemlidir.

Diyet

Diyet genellikle diyetle karıştırılır. Meyve ve sebzeleri vurgulayan ve ilave şeker ve trans yağ içeren aşırı işlenmiş yiyeceklerden kaçınan iyi dengelenmiş bir diyet, bir insanın zamanla kilo vermesine yardımcı olabilir.

İnsanlar, takviyelerini kullanmadan diyetlerindeki değişikliklerle vücut yağında bir azalma görebilirler.

Özetle

Son araştırmalar, siyah veya yeşil çayların çeşitli sağlık yararlarını doğrulamaktadır. Zayıflama çayı, ancak dikkatli kullanılmalıdır.

Herhangi bir ürünü kullanmadan önce zayıflama çayı satmakla bir ilgisi olmayan bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Bir kişi, başarı oranları, şikayetler ve düşündüğü ürünün olası yan etkileri hakkında bilgi edinmek için mümkün olduğunca fazla araştırma yapmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz